Decent place to live / Dobré miesto pre život
- Martin Chudý |

Decent place to live / Dobré miesto pre život
GLOBÁLNE BÝVANIE |
UDRŽATEĽNÁ ARCHITEKTÚRA |
UDRŽATEĽNÝ URBANIZMUS |
OBSAH
TÉMA: GLOBÁLNE BÝVANIE
Kapitola 1 Politické opatrenia a zapojenie verejnosti
1.1 Globálny rámec (GF)
1.2 Iniciatívy a aktéri Globálneho bývania
Kapitola 2: Udržateľný životný štýl
2.1 Dopad nášho životného štýlu
2.2 Globálny juh a Globálny sever
TÉMA: UDRŽATEĽNÁ ARCHITEKTÚRA
Kapitola 3: Udržateľné stavanie
3.1 Koncept udržateľného stavania
3.2 Nástroje na plánovanie a hodnotenie
Kapitola 4: Eko-staviteľstvo
4.1 Prírodné materiály
4.2 Nové eko-stavby a renovácie
Kapitola 5: Prevencia a úspory
5.1 Životný cyklus a udržateľnosť
5.2 Pasívny dom, dom s nulovou spotrebou energie (Zero House)
Kapitola 6: Nízkonákladové bývanie
6.1 Domy z kontajnerov?
6.2 Svojpomocná výstavba z prírodných materiálov
Kapitola 7: Dodávky energie
7.1 Plánovanie dodávky energie
7.2 Priestorové rozloženie dodávky energie a zdroj energie
Kapitola 8: Riešenia pre každodenný život
8.1 Interiér
8.2 Exteriér
TÉMA: UDRŽATEĽNÝ URBANIZMUS
Kapitola 9: Verejný priestor
9.1 Kvalita verejného priestoru
9.2 Mestské plánovanie, participatívny prístup
Kapitola 10: Doprava
10.1 Udržateľná mobilita v mestách
10.2. Regionálna verzus mestská doprava
Kapitola 11: Mestská zeleň
11.1 Zelené plochy pre adaptáciu na zmenu klímy
11.2 Riešenia pre verejné a súkromné priestory;
Kapitola 12: Voda v mestách
12.1 Modré riešenia pre mestské prostredie
12.2 Revitalizácia vodných tokov a jazier
Course Information
Úvod
Čo rozumieme pod pojmom „globálne bývanie“? Prečo je pre nás všetkých také dôležité?
Možno začnem citátom:
"Viac ako miliarda mužov, žien a detí žije v slumoch v rozvojových krajinách. Tieto otrasné podmienky sú osobnou tragédiou pre každú rodinu, ktorá v nich žije. Predstavujú tiež morálnu krízu pre nás ostatných – a hrozbu pre globálnu ekonomiku a svetovú bezpečnosť” (www.globalhousingfoundation.org).
"Globálny" je výraz, ktorý predstavuje v súvislostiach všetko a všetkých, ktorí žijú na tejto planéte. Má význam prepojenia, vzájomnej závislosti.
"Bývanie" sa zdá byť dosť zrejmé; miesto, kde ľudská bytosť žije, odpočíva, spí, konzumuje, vychováva svoju rodinu; je to tiež útočisko pred vonkajším svetom.
Nasledujúce dve kapitoly predstavia základnú (hoci nie úplnú) terminológiu, niektoré stratégie, fakty a konflikty, ktoré vznikli počas posledných desaťročí od vzniku prvých serióznych myšlienok o globálnom bývaní.
Na prvý pohľad sa môže zdať ťažké absorbovať veľa nových definícií, myšlienok a výziev. Ale au fond odkaz je jednoduchý - dobré miesto pre život je rovnako dôležité pre nás všetkých.
Obrázok 1 - Severná Amerika z družice na nízkej obežnej dráhe Suomi NPP;
Zdroj: http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_2159.html
Zoznam autorov
ZOZNAM AUTOROV
Mgr. art. Zuzana Jezerská
Organizácia: Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o. (www.sccd-sk.org)
Expertka v oblasti ľudského rozvoja, globálneho vzdelávania a rozvojovej spolupráce a pomoci. 12-ročná práca v štruktúrach OSN (UNIFEM, UNOPS, UNDP). Extenzívne skúsenosti so strategickým a vedomostným manažmentom na seniorskej úrovni, programové a projektové vedenie. Spoluzakladateľka a riaditeľka SCKR, n.o.
Kontakt: jezerska@sccd-sk.org
Ing. arch. Zuzana Kierulfová
Organizácia: OZ ArTUR, Createrra (www.ozartur.sk; www.createrra.sk)
Architektka a remeselníčka, vo vlastnom štúdiu Createrra sa už 13 rokov venuje návrhom pasívnych domov z prírodných materiálov a obnove tradičných domov. V občianskom združení ArTUR rozvinula odborné vzdelávanie pre dospelých v oblasti prírodných materiálov v stavebníctve. Pôsobí tam dlhodobo ako predsedníčka, lektorka a manažérka európskych aj národných vzdelávacích projektov.
Kontakt: zkierulfova@gmail.com
BSc. Richard Klimeš
Organizácia: Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o. (www.sccd-sk.org)
Projektový manažér - globálne vzdelávanie, Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o. Technische Universität Wien, inžinierske štúdium, záverečný ročník.
Kontakt: klimes@sccd-sk.org
Mgr. Laura Martonová
Laura Martonová je environmentálnou konzultantkou, hlavne v oblasti redukcie emisií skleníkových plynov a adaptácie na klimatickú zmenu prostredníctvom trvalo udržateľného využívania energie, energetických úspor a energetickej efektívnosti. Má skúsenosti s projektami povinných aj dobrovoľných schém obchodovania s emisiami. Geograficky jej skúsenosti zahŕňajú okrem Slovenska najmä rozvojové krajiny v sub-saharskej Afrike. Je tiež internou audítorkou a manažérkou pre Environmentálny Manažérsky Systém podľa normy ISO 14 001. Je členkou mimovládnych environmentálnych organizácií Pčola (Stará Ľubovňa) a ArTUR (Hrubý Šúr).
Kontakt: lauramarton@yahoo.com
Ing. arch. Marián Ontkóc
Organizácia: OZ ArTUR (www.ozartur.sk)
Marián Ontkóc je architekt, ktorý sa zaoberá prírodnými stavebnými materiálmi v architektúre, najmä slama a hlina. Je aktívny v OZ ArTUR kde vedie kurzy a spolupracuje na vytváraní učebných materiálov pre výučbu spolu s európskymi partnermi. Od r. 2017 je ambasádorom Living future institute na Slovensku. Momentálne pôsobí na Fakulte architektúry STU v Bratislave ako doktorand.
Kontakt: m.ontkoc@gmail.com
Doc. Ing. arch. Henrich Pifko, PhD
Organizácia: Slovenská technická univerzita
Architekt a vysokoškolský pedagóg. Pôsobí na Fakulte architektúry STU (predtým na Ústave stavebníctva a architektúry SAV), desaťročie bol predsedom združenia Inštitút pre pasívne domy, spoluzakladal občianske združenia ArTUR a BicyBa. V projektovej praxi sa prevažne venuje návrhom menších, no energeticky veľmi úsporných budov. V pedagogickej a výskumnej činnosti sa v rámci Ústavu ekologickej a experimentálnej architektúry FA STU sústreďuje na problematiku udržateľnej architektúry, vedie centrum Architektúra 2020. Téme „zelenej“ architektúry sa ťažiskovo venuje aj v publikačnej činnosti (autor kníh Efektívne bývanie (s Robertom Špačkom) a NEED - navrhovanie energeticky efektívnych domov, editor Rukoväte udržateľnej architektúry, gestor Školy udržateľnej architektúry, autor mnohých vedeckých, odborných aj populárnych článkov).
Kontakt: henrich.pifko@gmail.com
Mgr. art. Michal Sládek
Organizácia: OZ ArTUR (www.ozartur.sk)
Humanistický architekt, ktorý sa venuje skúmaniu moci zastavaného prostredia. Viedol iniciatívu Architekti v osade a Program bývania neziskovej organizácie Člověk v tísni, v rámci ktorého bolo svojpomocne revitalizované bývanie vo vylúčenej rómskej lokalite.
Kontakt: miskobhai@gmail.com
RNDr. Silvia Szabóová
Organizácia: Sosna o.z. (www.sosna.sk)
Lektorka v oblasti programov environmentálnej a globálnej výchovy, autorka metodických materiálov, publikácií a hier v tejto oblasti, lektorka pre pedagógov v zážitkovom vzdelávaní. Odborne sa venuje aj tvorbe permakultúrnych, prírodných a terapeutických záhrad. Má dlhoročné skúsenosti s tréningmi v oblasti medzi sektorových partnerstiev, rozvoja komunít, vidieckeho rozvoja a tvorby strategických a akčných plánov pre obce či komunity. Zakladajúca členka celoslovenskej siete medzinárodne certifikovaných Zelených škôl, členka predsedníctva celoslovenskej siete pre environmentálnu výchovu Špirála. Spoluzakladateľka a riaditeľka jednej z najstarších MVO na Slovensku - o.z. SOSNA.
Kontakt: silvia.sosna@gmail.com
Ing. Štefan Szabó, PhD
Organizácia: Sosna o.z. (www.sosna.sk)
V rokoch 1985 - 2000 pracoval ako vysokoškolský pedagóg na TUKE v Košiciach, odbor Využitie a ochrana prírodných zdrojov. Spoluzakladateľ o.z. SOSNA v roku 1992, kde od roku 2001 pracuje. Stál pri vzniku vzdelávacieho Ekocentra SOSNA a pracuje v programoch: miestna a regionálna udržateľnosť, ekologické stavby, prírodné záhrady, environmentálna výchova a vzdelávanie. Má 25 ročné skúsenosti s koordináciou domácich a medzinárodných ekologických projektov.
Kontakt: omar.sosna@gmail.com
Coaches

Martin Chudý